Subtilitățile de achitare a primei AOAM în anul 2025
09.01.2025

Începând cu 1 ianuarie 2025, persoanele care se asigură în mod individual pot achita prima de asigurare obligatorie de asistenţă medicală (AOAM) în sumă fixă pentru anul curent, comunică Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM). Totodată, autoritatea recomandă ca prima în sumă fixă să fie achitată în luna ianuarie pentru ca beneficiarii să aibă, în continuare, acces la servicii de sănătate și îngrijire medicală. Statutul de persoană asigurată va fi valabil până pe 31 ianuarie 2026.
 

Astfel, pentru a beneficia de facilități la plata primei, cetățenii care nu sunt angajați și nici asigurați de Guvern sunt obligați să achite prima AOAM în mod individual până la data de 31 martie 2025.

 

Valoarea primei în sumă fixă pentru curent a rămas la nivelul anului precedent și constituie 12 636 lei, iar în primele trei luni ale anului unele categorii de persoane obligate să se asigure în mod individual beneficiază de reduceri și vor achita:

 

  • 1264 lei – proprietarii de teren cu destinație agricolă;
  • 1895 lei – persoanele fizice care desfășoară activități independente în domeniul comerțului cu amănuntul, cu excepția comerțului cu mărfuri supuse accizelor;
  • 2527 lei – fondatorii de întreprindere individuală și de gospodărie țărănească, deținătorii de patentă, arendașii, arendatorii, persoanele fizice care desfășoară activități în domeniul achizițiilor de produse din fitotehnie și/sau horticultură și/sau de obiecte ale regnului vegetal, cetățenii străini cu drept de ședere provizorie sau permanentă în Republica Moldova, alți cetățeni care nu sunt angajați și nici asigurați de Guvern;
  • 5054 lei – persoanele neangajate care exercită profesia de notar, avocat, executor judecătoresc, expert judiciar, mediator, interpret, traducător și administrator autorizat, care au obținut atestat, licență sau autorizație în modul stabilit de lege, persoanele care exercită independent profesia de medic de familie.

 

Dacă fondatorii de întreprindere individuală și de gospodărie țărănească, persoanele care desfășoară activitate independentă, avocații, notarii, executorii judecătorești, mediatorii etc. sunt concomitent pensionari sau dețin grad de dizabilitate, ei au obligația să achite prima de asigurare în sumă fixă pentru anul 2025.

 

Prima în sumă fixă poate fi achitată prin intermediul Serviciului guvernamental de plăţi electronice MPay. În cazul plăţii prin MPay, nu e nevoie ca dovada achitării să fie prezentată Serviciului teritorial de relaţii cu beneficiarii al CNAM. Cei care nu posibilitatea de achitare online,  se pot adresa la oficiile poştale și băncile comerciale. De asemenea, prima AOAM poate fi achitată prin MPay la terminalele de plată sau la serviciile teritoriale relaţii cu beneficiarii ale CNAM.

 

Autoritatea atenționează întreprinzătorii individuali, cum ar fi fondatorii de întreprindere individuală sau de gospodărie țărănească că, plata se efectuează utilizând codul numeric personal, nu codul fiscal al entității. Dacă achitarea va fi făcută folosind codul fiscal al entității, fondatorii menționați în ordinul de plată nu vor obține statut de asigurat în sistemul AOAM.

 

Începând cu 1 aprilie, prima va fi achitată în mărime deplină, adică 12 636 de lei, cu calcularea penalitate pentru fiecare zi de întârziere.

 

În cazul în care apar întrebări referitoare la achitarea primei AOAM, cetățenii pot apela Serviciul telefonic Info CNAM – 0800 99999 (apel gratuit atât din reţeaua fixă, cât şi mobilă) sau să solicite informaţii prin e-mail – suport(at)cnam.gov.md .