Creșterea prețurilor medii de consum în luna octombrie 2025 față de septembrie 2025 a fost determinată de majorarea prețurilor la produsele alimentare (cu peste 1%); la bunurile nealimentare (cu circa 0,2%) și serviciile prestate populației (cu circa 0,8%), comunică Biroul Național de Statistică. Astfel, în perioada de raportare s-a înregistrat o majorare a prețurilor medii de consum cu peste 0,6%.
Majorări mai accentuate ale prețurilor medii de consum la produsele alimentare au fost marcate la: ouă de găină – cu 8%, legume – 6,8%, lapte și produse lactate – cu 0,8% și ulei vegetal – cu 0,7%. Totodată, prețurile medii de consum la fructele proaspete s-au diminuat cu 1,1%.
În categoria bunurilor nealimentare, în luna octombrie a fost constatată creșterea prețurilor medii de consum la cărbune de pământ (cu 2,6%), confecții (cu 0,8%), materiale de construcție pentru întreținerea curentă a locuinței (cu 0,4%). În aceeași perioadă au scăzut prețurile la carburanți (la benzină – cu 2,4%, gaz lichefiat – cu 2,0%, motorină – cu 1,2%).
Serviciile de alimentație publică s-au scumpit cu 5,3%, iar cele de alimentare cu apă rece și de canalizare – cu 1,9%. Diminuarea cu 0,9% a prețurilor medii de consum se constată la serviciile transportului de pasageri (inclusiv la serviciile de transport aerian – cu 3,6%).
Potrivit BNS, în perioada ianuarie– octombrie 2025 inflația a constituit 5,6%, iar cea anuală (octombrie 2025 – octombrie 2024) – 7%.