La 4 iulie 2026 vor intra în vigoare modificările operate în Hotărârea Guvernului nr. 575/2022, prin care a fost aprobat Conceptul Sistemului informațional integrat „Asigurarea obligatorie de asistență medicală” (SII AOAM). Acestea au fost aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 297/2026, publicată în MO din 4 iunie.
Scopul intervențiilor este asigurarea interoperabilității acestuia cu alte sisteme și baze de date pentru obținerea certitudinii că:
- evidența persoanelor asigurate și neasigurate este ținută corect și transparent;
- primele AOAM sunt achitate în termen și în volum deplin;
- evidența persoanelor înregistrate la medicul de familie este conformă;
- raportarea volumului de asistență medicală prestat de instituțiile medicale și a rețetelor pentru medicamentele compensate este deplină;
- utilizarea mijloacelor financiare alocate din FAOAM este eficientă etc.
Printre principalele modificări menționăm indicarea expresă a informației deținute de alte autorități, care poate fi accesată prin SII AOAM. De exemplu, cu respectarea legislației privind protecția datelor cu caracter personal și securității informaționale, la interacțiunea cu SI al Serviciului Fiscal de Stat SII AOAM va consuma datele privind persoanele:
- angajate, prezentate prin Formularul IRM19;
- care desfășoară activități independente în domeniul comerțului cu amănuntul (cu excepția comerțului cu mărfuri supuse accizelor);
- care desfășoară activități în domeniul achizițiilor de produse din fitotehnie şi/sau horticultură şi/sau de obiecte ale regnului vegetal
- titularii de patentă de întreprinzător.
Totodată, în SI „Protecția socială” al CNAS vor fi disponibile datele despre:
- pensionari;
- persoanele cu dizabilități beneficiare de prestaţii sociale;
- persoanele beneficiare de prestaţii sociale care îngrijesc la domiciliu o persoană cu dizabilitate severă
- șomerii beneficiari de indemnizație de șomaj.
Suplimentar, SII AOAM va fi integrat și cu SII al Poliţiei de Frontieră pentru consumarea datelor despre traversarea de către persoana fizică a frontierei de stat a Republicii Moldova. Amintim, potrivit Legii nr. 1593/2002, unele categoriile de plătitori ai primelor AOAM în sumă fixă, care au obligația să se asigure în mod individual, urmează să facă dovada aflării (sau a lipsei, în funcție de caz) în Republica Moldova pentru cel puţin 183 de zile pe parcursul anului bugetar.